Evaluarea naţională 2020

ANUNȚ DEPUNERE CONTESTAȚII EVALUARE NAȚIONALĂ

Vă reamintim că eventualele contestații se depun:

LUNI, 22 IUNIE,

ÎN INTERVALUL ORAR  16.00 – 19.00

MARȚI, 23 IUNIE,

ÎN INTERVALUL ORAR  8.00 – 12.00

Contestațiile se pot depune:

• La sediul instituției, strada Cosminului nr. 40

In acest caz este obligatorie prezența unuia dintre părinți, care va avea asupra sa CI sau certificatul copilului. Formularul tipizat de contestație se primește de la secretariat.

În această situație, o copie de pe CI (sau de pe certificatul de naștere) împreună cu formularul tipizat de contestație se vor scana și se vor trimite la adresa de mail a instituției  office@liceul-iris.ro. Contestația va fi urmată de nr de telefon al părintelui/reprezentantultui legal al elevului.

Confirmarea înregistrării contestației on-line se poate obține la următorul nr de telefon: telefon 0356489700.

Prezentului anunț anexăm un format tipizat al cererii de contestație, precum și un extras din Procedura nr 2259/DGIP/15.06.2020.

Președinte Centru de Examen: prof. Lazsadi Ileana

Cerere_ contestatie_2020

Extras din procedura 2259-15.06.2020

Liceul Teoretic Special Iris programează!

Între 3-9 decembrie 2018, România învață programare.

Văzând entuziasmul elevilor participanți la activități, suntem convinși că Hour of Code va inspira mulți tineri cu deficiență vizuală să acorde o atenție mai mare domeniului IT. Aici există tot timpul o serie de noi oportunități în ceea ce privește dezvoltarea personală.

Astăzi, programarea este cea mai vorbită limbă de pe glob și reprezintă o șansă ce trebuie exploatată.

Concurs TIC editia a VI-a 2018

Invitatie concurs TIC 2018
Informatii despre concurs TIC 2018
Program concurs TIC 2018
REGULAMENT CONCURS TIC 2018 editia a VI-a

În perioada 25-28 noiembrie 2018, la Liceul Teoretic Special IRIS s-a desfășurat Editia a VI-a a Concursului National de TIC pentru elevii deficienți de vedere, „Lumea virtuala prin IRIS”. Concursul a fost finantat de Clubul Lions Diamond și Consiliul Județean Timis și este inclus în Calendarul activităților extrașcolare al ISJ Timiș pe anul școlar 2018-2019.

Concursul a devenit o tradiție, este foarte popular în rândul elevilor cu deficiențe de vedere și oferă elevilor ambliopi și nevăzători participanți posibilitatea de a-și demonstra abilitățile de utilizare a calculatorului.

În același timp, la școala noastră s-a desfășurat și Concursul Național de Creație Artistico-Plastică „Sclipirile copilăriei”, o com petiție ajunsă la a IV-a ediție, la care participă elevi din toate cele şapte instituţii de învăţământ care şcolarizează elevi deficienţi de vedere din ţară.

Aducem calde mulțumiri tuturor celor care ne-au susținut și care s-au implicat în desfășurarea celor două concursuri!

Prezența tuturor oaspeților ne-a onorat și a fost pentru noi un prilej de bucurie!